Minden, amit a bokrosgombáról tudni érdemes

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

Bokrosgomba gyógyhatásai

A bokrosgomba hihetetlen gyógyító tulajdonságait mindenkinek érdemes kihasználni. Nem mellesleg tápanyagban gazdag étel, sőt rendkívül ízletes, a világ leghasznosabb funkcionális gombái közé tartozik. Ázsiában évezredek óta fogyasztják élelmiszerként, emellett különféle gyógyszereket készítenek belőle. Nem véletlenül, hiszen olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek közreműködnek a daganatok leküzdésében és serkentik az immunrendszert.

Mi a bokrosgomba?

A bokrosgomba (Grifola frondosa, maitake) Japán, Kína és Észak-Amerika egyes részein tölgy-, szil- és juharfák alján nő. Akár otthon is termeszthető, bár jellemzően nem növekszik olyan jól, mint a vadonban. Több mint 2000 évvel ezelőtt fedezték fel a buddhista szerzetesek és favágók Japánban. A maitake is japán szó, ami annyit tesz, hogy táncoló gomba. Azért kapta ezt a nevet, mert táncolni kezd örömében, aki megtalálja. Egyrészt, mert gyógyhatásai a vitalitással és hosszú élettartammal kapcsolatosak, másrészt, mert ritka és rendkívül értékes. A japánoknál a gombák királya jelzőt is kiérdemelte, miután hatalmasra, közel 20 kilósra nőhet. Madárszerű megjelenésének köszönhetően Európában és Észak-Amerikában az „erdő tyúkjaként” ismerik. Felfedezését követően a maitake terápiás és helyreállító tulajdonságai révén a kínai és japán gyógynövénytan szerves részévé vált. Gyógygombaként a hagyományos kínai gyógyászatban a lép és a gyomor egészségének javítására, valamint az idegek megnyugtatására használták. A bokrosgomba egyfajta adaptogén. Az adaptogének segítik a szervezetet bármilyen mentális vagy fizikai nehézség elleni küzdelemben.

A többi gombafajtához hasonlóan a bokrosgombának is alacsony a kalória-, szénhidrát- és zsírtartalma, de számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Különösen olyanokat, amelyek kevésbé gyakoriak más típusú növényi élelmiszerekben, például a D-vitamin. Az alábbiakkal szintén büszkélkedhet:

  • réz,
  • kálium,
  • rost,
  • ásványok,
  • aminosavak,
  • kalcium,
  • magnézium,
  • foszfor,
  • többszörösen telítetlen zsírsavak.

Miért olyan különleges?

Legfőbb jótékony összetevői a cukorvegyületek csoportjába tartozó poliszacharidok, többek az között az alfa- és béta-glükánok, amelyek elsőrangú antioxidánsok és az oldható rostok közé sorolhatók. Az oldható rostok jó emésztést biztosítanak, ami elősegítheti az egészséges immunműködést. Az antioxidánsok eredményes immunerősítők, harcolnak a sejtek DNS-ét megtámadó és ily módon daganatos elváltozásokat előidéző, a különféle gyulladások, szív- és érrendszeri betegségek kockázatát növelő, az öregedést felgyorsító szabad gyökökkel szemben. Tartalmaz még triterpén szaponinokat és további bioaktív vegyületeket, például glikoproteineket. Utóbbiak ugyancsak potenciális szerepet játszhat az immunrendszer megfelelő működésében.

Mit mondanak a kutatások?

Ahogy azt mér említettük, az oroszlánsörény-gombához, a pecsétviaszgombához és a chagához hasonlóan a maitake is adaptogén hatású, és sok hasonló jótékony tulajdonsággal rendelkezik, de van néhány egyedi jellemzője.  Más gombákkal összehasonlítva a bokrosgomba jobb eredményeket mutatott a rák és egyéb egészségügyi állapotok megelőzésében és kezelésében. Legfőképpen az alább felsorolt gyógyhatások jellemzőek rá.

Daganatellenes

A bokrosomba rákellenes aktivitást mutat. A kutatók azt találták, hogy az izolátumai lelassíthatják a daganat növekedését azáltal, hogy aktiválják a rákos sejtek növekedését gátló immunsejteket, nevezetesen a természetes gyilkos sejteket és a T-sejteket. A béta-glükán úgynevezett D-frakciót tartalmaz, amelyről úgy gondolják, hogy daganatellenes tulajdonságokkal is bír. E téren azonban további kutatásokra van azonban szükség, beleértve az ellenőrzött klinikai vizsgálatokat.

Gyulladáscsökkentő hatású

A maitake gombákban található béta-glükánok gyulladáscsökkentő hatását kifejezetten tanulmányozták. A gyulladás az emberi szervezet összetett reakciója, amely a sérülések vagy káros ingerek ellensúlyozására szolgál, beleértve a kórokozókat, a sejtkárosodást és az irritációt. Gyakori okai a helytelen táplálkozás, a stressz, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és az intenzív testmozgás. A maitake izolátumok gyulladásgátló hatása hasonló volt az aszpirinhez, az ibuprofenhez és a naproxénhez. A termesztett maitake jelentős mennyiségű treahlózt és alfa-glükánt is tartalmaz.

Javítja a vércukorszintet

Állatokon végzett kutatások arra utalnak, hogy a maitake csökkentheti a megemelkedett vércukorszintet. Egy állatkísérlet azt is kimutatta, hogy a kivonata javítja az inzulinrezisztenciát. Ha a szervezet már nem tud megfelelően reagálni a vércukorszint-szabályozó inzulinra, akkor inzulinrezisztencia alakul ki. Az inzulinrezisztencia növeli a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulásának rizikóját.

Jót tesz az agynak

A maitake magas antioxidáns-tartalmú, ami jótékony hatással van az agyra és a kognitív egészségre. Az agy sok oxigént igényel az optimális működéshez, ami miatt megnövekszik az oxidatív stressz kockázata. A kutatások azt mutatják, hogy az antioxidánsok csökkentik az oxidatív stresszt, és okkal gyanítható, hogy szerepet játszanak a kognitív funkciók, például a memória védelmében. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy az antioxidánsok gátolhatják az agysejtek pusztulását, ily módon segíthetnek megelőzni a memóriavesztést.

Jót tesznek a szívnek is

A maitake gombában található antioxidánsok a szív- és érrendszer egészségére is jótékony hatással vannak. Az oxidatív stressz csökkentése nem csak az agynak jó, hanem az egész szervezetnek. Túlzott oxidatív stressz társul bizonyos krónikus állapotokhoz és betegségekhez, beleértve a rákot, a stroke-ot, a légúti betegségeket és a gyulladásos állapotokat. A réz fontos a vörösvértestek termelésében, az immunrendszer működésében, valamint gondoskodik az egészséges pulzusszámról és vérnyomásról. A bokrosgomba ezt a nyomelemet is magáénak tudhatja.

Támogatja a bélflóra egyensúlyát

A bokrosgomba rengeteg prebiotikus rostot tartalmaz. Poliszacharidjai megteremtik a mikrobiális diverzitást a belekben, lehetővé téve a hasznos baktériumok szaporodását, így az egészséges bélflóra kialakulását. A bélflóra támogatásának, rosttartalmának és emésztésre gyakorolt ​​hatásának együttes előnyei révén a Grifola frondosa segít elérni az ideális testsúlyt. Kiderült, hogy képes csökkenteni a plazmakoleszterin-szintet, azaz megelőzheti az érelmeszesedést.

Csökkenti a halálozást

A gombafogyasztással kapcsolatos kutatások általában azt mutatják, hogy azoknál az embereknél, akik rendszeresen gombát fogyasztanak, alacsonyabb a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata.

Hogyan fogyasszuk?

A bokrosgombát sütve, párolva, pácolva vagy nyersen fogyaszthatjuk. Hozzáadhatjuk levesekhez, pörköltökhöz, salátákhoz, rakott ételekhez, omlettekhez vagy bármely olyan fogáshoz, amelynek földes, sós ízt szeretnénk varázsolni. Húsos állaga miatt vegetáriánus hamburgerekben hús helyett használható. Vásárolhatunk bokrosgomba-kivonatot por formájában is, amelyet teába, kávéba vagy más italba keverhetünk. Ha rendszeresen szeretnénk fogyasztani az egészségügyi előnyei miatt, de nem rajongunk az ízéért, szedjük be kapszula formájában.

Vannak mellékhatásai?

A maitake gomba általában biztonságosnak mondható, de ha kiegészítő formájában szedjük be csak kevés kutatás foglalkozik a hosszú távú hatásaival. Egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy a bokrosgomba-kivonatok befolyásolhatják bizonyos típusú gyógyszerek, például a vércukorszint-szabályozók vagy a vérhígítók működését. Mint minden más élelmiszer és gyógynövény egyeseknél a bokrosgomba is allergiás reakciót válthat ki.

Bokrosgombát a dr. Fachet Vital Defense Basic és a dr. Fachet VItal Defense Plus készítmények is tartalmaznak méghozzá az ideális mennyiségben. Az alapanyag a Fachet professzor által meghatározott termőterületről származik, ami garanciát jelent a legjobb minőségre és a leggazdagabb hatóanyag-tartalomra.

Források:

https://www.oncotarget.com/article/25174/text/

https://www.mdpi.com/2304-8158/10/1/95

https://www.dl.begellhouse.com/journals/708ae68d64b17c52,52f67ca6221cc3fa,3a1865d852b0a11c.html

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13880209.2014.939290

https://cardiab.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12933-018-0762-4

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jnatprod.9b00584

https://www.hindawi.com/journals/mi/2014/805841/

https://journals.sagepub.com/doi/10.1345/aph.1M510

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3730134/