Gyógygomba: miért fontos, honnan származik az alapanyag?

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

gyógygomba alapanyag: nem mindegy a termőterület
Hogyan segít megfázás ellen a gyógygomba

Számtalan gyógygomba termék található a boltok polcain, és bár ugyanazokról a fajtákról van szó, a minőség tekintetében komoly különbségek lehetnek. Ráadásul, a gyógygombák esetében nagyon nem mindegy a hatóanyag-tartalom, hiszen ezen múlik nagyrészt a hatásosságuk. Illetve, nemcsak ezen, ugyanis az Európában termesztett, ám eredetileg Ázsiában vagy Dél-Amerikában őshonos fajok tulajdonságai megváltoznak a más termőterület, illetve az ipari termelés miatt. Fontos tehát, hogy honnan származik a gyógygomba és az is, hogy milyen dokumentált tapasztalatok állnak rendelkezésre az adott termőterületről betakarított gyógygombákkal kapcsolatban.

Honnan származnak a gyógygomba termékek alapanyagai?

Nos, mint sok minden más esetében, úgy a gyógygombák világában is Kína a legnagyobb termelő. Ugyanakkor, például az esőerdőket kedvelő mandulagomba Dél-Amerikában őshonos, míg a bokrosgomba Kína mellett Észak-Amerikában és Japánban, a shiitake Japánban érzi a legjobban magát, a pecsétviaszgombának pedig Magyarország is természetes élőhelye.
Mindettől függetlenül ma már Európában is egyre nagyobb méreteket ölt a gyógygomba termesztése függetlenül attól, hogy őshonos, vagy sem az öreg kontinensen.

Mindegy, honnan jön a gyógygomba?

Egyáltalán nem! És ez akkor is igaz, ha egyes vélemények szerint mindegy, hol termesztik a gyógygombát, bár ezek a kijelentések leginkább a betelepített termelésben érdekeltektől származik. Beszédes azonban, hogy a tudományos kísérletekben szinte kivétel nélkül az eredeti termőterületekről származó gyógygombák szerepelnek, a tudósok ezek gyógyhatásait vizsgálják. Gondoljunk erre, amikor orvosi kutatást olvasunk, mert az eredmények nem feltétlenül vonatkoztathatók a máshol termesztett gyógygombákra.

Mi lehet a különbség gyógygomba és gyógygomba között?

A gyógygombák legfontosabb hatóanyagai a poliszacharidok, amelyekből rendkívül sokfélét és nagy mennyiségben tartalmaznak. Tulajdonképpen ezek az egymáshoz kapcsolódó szánhidrátok, mint amilyenek a béta-glükánok, biztosítják a legtöbb jótékony egészségügyi hatást.
Jó tudni, hogy a többi között a rákgyógyászatban is sikerrel alkalmazott béta-glükánokat mások mellett a bab, a kukorica és a hajdina is tartalmazza. Mégsem ezek a növények ismertek lehetséges egészségvédő hatásaikról, hanem a gyógygombák, ami nem véletlen. Ugyanis hiába találhatók meg más növényekben is poliszacharidok, ezek nem úgy viselkednek, mint a gombákból kinyertek.
Hasonlóképpen, máshogyan működhetnek a nem természetes élőhelyen termesztett gyógygombák is: valójában ezek más körülmények között fejlődnek, ami hatással lehet összetételükre. A természetben növekedő gyógygombák a fajtának leginkább megfelelő tápanyagokhoz jutnak, amelyeket átalakítanak és létrehozzák a jótékony poliszacharidokat és más bioaktív összetevőket. Ezek a környezeti feltételek (talaj, gazdanövény) modellezhetők más területeken is – bár nem lesznek ugyanazok – az időjárásra ez nem mondható el. Ahogyan a gombák természetes élőhelyén megtelepedő egyéb növények, állatok és mikroorganizmusok sem lehetnek ugyanazok. Ebből következik, hogy a saját élőhelyén kifejlődő gyógygombák nem feleltethetők megy egy az egyben a máshol termesztettekkel.

Nemcsak a kontinens lényeges

Ahogyan például az európai jonatán alma sem ugyanolyan Magyarországon és Hollandiában, hiszen nem ugyanabban a földben nőttek, nem ugyanannyi és ugyanolyan napsütés érte őket, úgy a gyógygomba esetében sem mindegy, hogy pontosan hol terem Ázsiában vagy Dél-Amerikában. Ezek óriási területek, így a gyógyombák minősége nem lehet egyenletes. Ezért rendkívül fontos, hogy a gyártók tisztában legyenek a gyógygomba termékekben használt alapanyagok tulajdonságaival és ezeket a tulajdonságokat állandósítsák. Tehát, a bevált termőhelyekről és csak azokról szerezzék be a gyógygombákat.

Honnan tudhatjuk, hogy a gyógygomba megfelelő minőségű?

Nos, a vásárlók az esetek jelentős részében kénytelenek elhinni a gyógygomba termékek gyártóinak, hogy az adott készítmény megfelelő minőségű. Természetesen vannak mérhető tulajdonságok, ilyen a poliszacharid-tartalom, amit a gyártók feltüntetnek a dobozon. A fentiekből látható azonban, hogy ez nem minden – a gyógygombák termőterülete és a minőségállandóság biztosítása ugyanilyen fontos.

Ezzel ad többet a dr. Fachet gyógygomba

Elletétben a magyar piacon kapható gyógygomba készítményektől, a dr. Fachet gyógygomba termékek évtizedes tudományos kutatómunka eredményei. Dr. Fachet József immonológus-rákkutató professzor először Japánban, majd egy magyar-japán orvoskutató együttműködés eredményeként Európában elsőként kutatta a gyógygombákat. Vizsgálta a gyógygomba poliszacharidokat, és ezek gyógyhatásait. A Magyar Tudományos Akadémia tagjaként, akadémiai nagydoktori disszertációját is ebben a témában írta, mely egyedülálló a magyar tudományos életben.

Dr. Fachet József kutatásai során különös hangsúlyt helyezett arra, hogy elemezze az egyes termőterületekről származó gyógygombák összetételét, valamint élettani hatásaikat és a legjobbnak bizonyulókkal folytatta kutatásait. Később ezekből állította össze gyógygomba készítményeit. A Fachet Vital Defense basic és a Fachet Vital Defense plus gyógygomba termék alapanyagai, a bokrosgomba, a pecsétviaszgomba, a mandulagomba, a kínai hernyógomba és a shiitake gomba a mai napig azokról a konkrét termőterületekről származnak, amelyeket dr. Fachet József kutatása során kiválasztott. Ez jelenti a garanciát arra, hogy a dr. Fachet gyógygomba termékek a professzor által meghatározott minőséget képviselik. Ezt a tudományos alapossággal meghatározott alapanyag kiválasztást egyetlen más gyártó sem mondhatja el a termékéről, ahogyan azt sem, hogy készítményeket egy nemzetközileg elismert professzor hozta létre.