Gyógygomba mindenkinek: melyiket válasszuk?

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

Gyógygomba kalauz

Nem túlzás kijelenteni, hogy a gyógygomba használata egyidős az emberiséggel. Minket azonban kevésbé érdekel, mi történt évezredekkel ezelőtt a kérdés sokkal inkább az, hogy ezek a gombák segíthetnek-e napjainkban. A válasz pedig egyértelműen igen. Mutatjuk, melyik gyógygomba miben lehet a hasznunkra.

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy rengeteg gomba rendelkezik erőteljes egészségvédő hatásokkal, ám ez sajnos nem igaz. Hiába ismerünk több száz gombafajt azoknak a száma, melyek koncentráltan tartalmaznak jótékony összetevőket jóval kisebb. Alig néhány tízről vagy még kevesebbről beszélhetünk. Ezért is kell ezeket annyira megbecsülni, mert ugyan kevesen vannak, jótékony hatásaik viszont annál sokrétűbbek.
Segítenek fenntartani az egészségünket, sőt, számos krónikus betegség esetén alkalmazhatók kiegészítő kezelésként a belőlük készült kivonatok. Ilyen kórok többek között a daganatos elváltozások, az érrendszeri zavarok, a gyulladások és allergiák.
És, ami a legfontosabb: a gyógygombák immunerősítő és immunmoduláló képessége kimagasló, egészségvédő hatásaikat elsősorban ennek köszönhetjük. Ezért van az, hogy érdemes őket akkor is alkalmazni, amikor ennek egyébként nem látjuk okát, tehát teljesen tünetmentesek vagyunk. Ha ugyanis az immunrendszerünk stabil és jól működik, sokkal nagyobb eséllyel fogjuk elkerülni a betegségeket.

Shiitake gomba (Shii-take, Lentinus edodes)

Ki ne hallott volna a shiitake gombáról, aminek napjainkban valóságos kultusza alakult ki. Nem véletlenül, hiszen ez az egyik leghatékonyabb gyógygomba. A Távol-Keleten évezredek óta használja a népgyógyászat amellett, hogy magas tápértéke miatt is rendszeresen fogyasztják.
Kínában és Japánban légúti megbetegedések (influenza, nátha, megfázás, hurut), magas vérnyomás, cukorbetegség esetén alkalmazták a régi időkben. Ez ma is így van, de ez kiegészült a méregtelenítéssel (a shiitake hatékony májvédő) és a szívbetegségek kezelésével, illetve megelőzésével. Kiderült ugyanis, hogy a shiitake beállítja a koleszterinszintet, mivel csökkenti az LDL (rossz) koleszterin mennyiségét miközben növeli a HDL (jó) koleszterin mennyiségét a vérben. A kiegyensúlyozott koleszterinszint segít megelőzni az érelmeszesedést, ráadásul a shiitake fogyasztásával ismét rugalmasabbá tehetjük az érfalakat.
Kevésbé ismert, de kimagasló baktériumellenes tulajdonságát a fogszuvasodás elkerülésére vagy lassítására is kihasználhatjuk. A shiitake kivonatai ugyanígy sikerrel alkalmazhatók a Candida fertőzés megszüntetésére.
Tele van immunerősítő hatóanyagokkal, antioxidánsokkal, és legalább ennyire fontos, hogy nagyszerű tápanyag a probiotikus baktériumoknak. Ezek a jótékony mikroorganizmusok építik fel a bélflórát, ami alapvetően meghatározza az immunrendszerünk állapotát. Ha ugyanis a bélflóra egészséges, azaz jóval több jótékony mint káros mikoorganizmust tartalmaz, az immunvédelem ideális lesz. Ennek oka, hogy az immunsejtek 70-75 százaléka a bélflórának is „otthont adó” vastagbélben helyezkedik el.
Egy újabb nyomós érv a shiitake mellett: napjainkban népbetegség a nőknél méhnyakrákot, illetve mindkét nemnél torokrákot okozó HPV fertőzés. Nos, a shiitake gombából kivont AHCC a HPV vírus (human papilloma) egyetlen hatékony természetes ellenszere.
Most, hogy szóba került a rák mindenképpen ki kell emelni a gomba daganatellenes aktivitását.
A rák kezelésében tehát kiemelkedő szerepet kaphat a shiitake gomba, és különösen a belőle kivont lentitán. Ezt a vegyületet Japánban és más ázsiai országokban hivatalosan gyógyszerként használják a rosszindulatú daganatos betegségek kezelésére mint kiegészítő terápia. A lentitán a shiitake sejtfalában található Béta-glükán (poliszacharid), aminek gyógyhatásairól számtalan tudományos tanulmány született.
Egy kínai kutatás kimutatta, hogy a lentinán közvetlen daganatellenes hatást fejtett ki az emberi vastagbélrákra. [1.]Más vizsgálatok szerint bélgyulladás [2.] a prosztatarák, limfóma [3.] kezelésére is alkalmas lehet. Az Arkansasi Egyetem vizsgálata a mellrák és a myeloma esetén találta hatékonynak a shiitake gomba kivonatát. [4.]

Mandulagomba (Agaricus blazei murill)

Ebben a gombában szinte tobzódnak az ásványi anyagok és vitaminok, van benne többféle B-, illetve D- és E-vitamin, kalcium, foszfor, réz, cink, valamint kálium. Természetesen, mint a legtöbb gyógygomba, gazdag poliszacharidokban. Elsősorban bétaglükán-tartalma figyelemreméltó, ez meghaladja a tíz százalékot, ami az egyik legmagasabb a gyógygombák között.
Összetevőinek hála képes felpörgetni az immunrendszert, emiatt használhatjuk fertőzések, gyulladások kiegészítő kezelésére. A béta-glükánok mellett a mandulagomba szuperoxid-dizmutáz enzimje is daganatellenes aktivitást mutat, és segíthet megelőzni, illetve kezelni a rákos folyamatokat. Nagyszerű májvédő, ami ráadásul hozzájárul a hepatitisz kezeléséhez miközben támogatja a máj és az egész szervezet természetes méregtelenítését.
Antioxidánsai hozzájárulnak a túlszaporodó, és ezért a sejtöregedést gyorsító, a szív- és érrendszeri problémákat előidéző, gyulladásfokozó szabad gyökök semlegesítéséhez. Az ereket azzal is óvja, hogy segít beállítani a helyes koleszterinszintet és rugalmasan tartja az érfalakat.
Kiváló vírusölő a mandulagomba, ami a HIV ellen is jó szolgálatot tehet. Ugyanígy legyőzi a baktériumok és a gombák jó részét, a Candida esetében kifejezetten ajánlható a fogyasztása. Ha stresszelünk érdemes a mandulagombához fordulni, hiszen csökkenti a tüneteket, erősíti az idegrendszert.
China Medical University tanulmánya azt mutatja, hogy a mandulagomba kivonata fokozta a fagocitózist leukémiás egereknél ezzel támogatva a gyógyulásukat. [5.] A mandulagombából kivont béta-glükán rákellenes hatását igazolta a japán Hamamatsu University School of Medicine vizsgálata. [6.] A kutatók arra jutottak, hogy a kivonat akadályozhatja egyes áttétes tumorok kialakulását.

Kínai hernyógomba (Cordyceps sinensis)

Egy sokoldalú gyógygombáról beszélhetünk, ami többféle módon veszi fel a harcot a rákkal szemben. Egyrészt kitűnő immunerősítő és mellette lassíthatja a daganatsejtek szaporodását, segíthet fenntartani a sejtek egészséges DNS állományt. Magas antioxidáns-tartalma révén a szív- és érrendszer igazi barátja, megemeli a HDL (jó) koleszterin mennyiségét a vérben, így gátolhatja a vérrögök kialakulását. Fokozza a máj működését, serkenti a méregtelenítést. Szintén antioxidánsainak, vitaminjainak és poliszacharidjainak (nemcsak béta glükánokat, hanem aktív cordyceptint is tartalmaz) köszönhetően blokkolja a káros szabad gyököket, amelyek a daganatok kialakulásáért is felelőssé tehetők. Depresszió esetén a kínai hernyógomba az egyik legjobb választás: növeli a tesztoszteron termelődését és akadályoza az oxidáz enzim túlzott képződését, így javítja hangulatot és segíti a nyugodt alvást.
A cordycepin egyfajta természetes antibiotikumként működik, a veszélyes anaerob törzsek ellen is hatékony. Különlegessége, hogy a bélflóra jótékony baktériumait viszont egyáltalán nem károsítja, sőt, támogatja az immunvédelem szempontjából kiemelkedő szerepet játszó bélflóra működését. Fokozza a máj és a vese működését, javítja az anyagcserét ezáltal a mérgek távozását a szervezetből. Növeli a véroxigén mennyiségét ellensúlyozhatja a vérszegénységet. Előbbi hatása is hozzájárul ahhoz, hogy a kínai hernyógomba egyike a legjobb teljesítményfokozóknak. Erre talált bizonyítékot a Kaliforniai Egyetem felmérése, melyben 50-75 év közötti egészséges alany vett részt. [7.] Tizenkét héten keresztül kaptak hernyógomba-kivonatot vagy placebot és kiderült, hogy a hernyógombát fogyasztóknál javult a fizikai teljesítőképesség.
Rákellenes hatását vizsgálták a Mukogawa Women`s University kutatói, akik kifejezetten a cordycepin működésére voltak kíváncsiak. Többféle kísérletet végeztek emlőrákos egereken és megállapították, hogy a kivonat programozott sejthalált váltott ki a daganatsejtekben. [8.]

Pecsétviaszgomba (Reishi, Ganoderma lucidum)

Nevezik életelixírnek és a hallhatatlanság gombájának, az USA-ban pedig ez a legnépszerűbb gyógygomba és nem véletlenül, hiszen kimagasló antioxidáns képessége miatt számos betegség megelőzésére és kezelésére használható. A másik „vonzó” tulajdonsága, hogy nagyszerű méregtelenítő méghozzá ezt a hatását több irányból fejti ki. Tisztítja a vért és fokozza az oxigénfelvevő képességét, valamint javítja a májműködést. Ha már a vérnél tartunk meg kell említeni, hogy a pecsétviaszgomba segíthet lassítani az érelmeszesedést, valamint hígítja a vérzsírt ezzel segíthet megelőzni számos szív- és érrendszeri megbetegedést vagy a magas vérnyomást . Ehhez járul hozzá a benne lévő triterpenoid, mivel ez mérsékli a vérben a koleszterin mennyiségét.
Ahogyan már említettük, a pecsétviaszgomba bővelkedik antioxidánsokban. Ezek az összetevők, többek között a poliszacharidok, erősítik és modulálják az immunrendszert, megsemmisítik a káros vírusokat, baktériumokat, valamint a gombákat. Gyulladáscsökkentőként kifejezetten javasolható a pecsétviaszgomba a légúti megbetegedések megelőzésére és a tünetek enyhítésére beleértve az asztmát is. Hasonlóan a hernyógombához fokozza a fizikai teljesítményt, növeli a szervezet energiaszintjét, mérsékli a stessz okozta hangulatingadozásokat. Kiegészítőként alkalmazható hepatitisz esetén, ahogyan tinktúra formájában sebek, csípések kezelésében is segítségünkre lehet.
Fontos fegyver lehet a rák ellen és nemcsak azért, mert remek immunerősítő és képes kikapcsolni a túltermelődő, a gyulladásokat, érrendszeri betegségeket, sejtöregedést és rosszindulatú daganatokat kiváltó szabad gyököket. A rák leküzdésében a nukleinsav szintézis fokozása ugyanilyen lényeges és ebben a pecsétviaszgomba összetevői segítségünkre vannak.
A Chia-Nan Egyetem kutatói a pecsétviaszgomba immunerősítő tulajdonságit vizsgálták. Leírták, hogy hogy a gomba fogyasztása növeli az  IL-6 és a  TNF-alfa citokinek termelődését, amelyek szerepet kapnak az immunválasz szabályozásában.[9.] Másfajta megközelítéssel, de ehhez hasonló eredményre jutottak a Hong-Kong Egyetem tudósai, akik megállapították, hogy a pecsétviaszgomba stimulálják az emberi immunsejtek termelődését és így kiegészítőként alkalmazható egyes rákterápiákban.[10.]

Bokrosgomba (Maitake, Grifola frondosa)

Táncoló gomba – így nevezik a japánok arra utalva, hogy aki rátalál örömében táncra perdül. És valóban, a régi időkben nagy megbecsülésnek örvendett olyan drága volt, mint az ezüst.
Gazdag poliszacharidokban és más antioxidánsokban, ezek képesek megszabadítani a felesleges szabad gyököktől, amelyek jelenléte közvetlenül kapcsolatba hozató a rák, gyulladások, érrendszeri és szívbetegségek kialakulásával, valamint a gyorsabb sejtöregedéssel.
Immunerősítő hatását kihasználhatjuk a különböző vírus-, gomba- és bakteriális fertőzések esetében. Kiegyensúlyozza a koleszterinszintet, ami a megelőzés mellett a szív- és érrendszeri betegségek egy részének kezelését is elősegítheti. Tisztítja a májat és javítja a működését, a szervezet természetes méregtelenítésére is használhatjuk.
Mivel csökkenti az inzulinrezisztenciát és szabályozza a cukrok felszívódását a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára – orvosi ellenőrzés mellett – kifejezetten ajánlott lehet.
A szívet azzal is támogatja, hogy hozzájárul az egyébként nagyon nehezen eltüntethető hasi zsír lebontásához. A hasra hízás bizonyítottan a szívbetegségek egyik kiváltója.
Poliszacharidjainak keveréke rákellenes tulajdonságokkal ruházza fel. Gátolhatja a daganatsejtek osztódását, fokozza a makrofágok és a természetes ölősejtek hatékonyságát, ami az áttétek megelőzésében is szerepet kaphat.
Ezt az ölősejt aktivitást, illetve a fagocitózist vizsgálták a Louisville Egyetemen. Összehasonlítást végeztek a shiitake gomba, valamint a bokrosgomba kivonatok hatékonysága tekintetében és megállapították, hogy a legjobb immunerősítő a két gyógygomba együttes alkalmazása. Némileg gyengébb hatást ér el a önmagában a bokrosgomba, ezt követi a shiitake majd az AHCC. [11.] A japán Tottori Egyetem négy humán gyomorrák sejtvonal esetében vizsgálta a bokrosgomba vizes kivonatának hatását. Megállapították, hogy indukálja a TMK-1 sejtek apoptózisát, ami potenciális daganatellenes hatásokat eredményezhet a gyomorrákban. [12.]

[1.] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34119128/

[2.]  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23630633/

[3.]  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8128920/

[4.]  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16566671/

[5.] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22637937

[6.] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15883813/

[7.] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20804368

[8.] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24292575/  

[9.] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16169168

[10.] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16398597

[11.] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4202470/
[12.] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19639212/

Figyelem!
Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Betegség esetén minden esetben forduljon szakorvoshoz. A táplálékkiegészitők nem helyettesítik a változatos, egészséges étrendet és a rendszeres testmozgást. Az eredmények egyénenként eltérőek lehetnek és nem garantáltak.