Gyógygomba rákra: nagyszabású felmérés keresi a válaszokat

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

Rák ellen gyógygomba

A gyógygombákat Kelet-Ázsiában széles körben használják különféle betegségek kezelésére, különös tekintettel a kiegészítő rákkezelésre. Noha a nyugati országokban egyre növekszik az érdeklődés a gyógygomba iránt, és egyre több preklinikai vizsgálat mutat különféle rákellenes és regeneráló tulajdonságokat, keveset tudunk arról, hogy mennyire relevánsak a klinikai gyakorlatban. Egy német tudományos kutatás arra vállalkozott, hogy összesítse a gyógygomba klinikai eredményeit és potenciális szerepét a kiegészítő rákkezelésben.

A gyógygombák segíthetnek a rák elleni harcban

A hagyományos onkológiai kezelés alatt és / vagy után rákos betegekben a gyógygomba teljes spektrumú készítményeit (gombapor és gombakivonatok) értékelő, klinikai vizsgálatok tudományos adatbázisát dolgozták fel a kutatók. A vizsgálati eredmények a gyógygomba kedvező hatásait sugallják, különös tekintettel az életminőségre és a hagyományos terápiák káros hatásainak csökkentésére. Ezenkívül pozitív hatásokról számolnak be a daganatellenes aktivitásra és az immunmodulációra, például a természetes ölősejtek fokozott aktivitásáról. Az eredmények arra is utalnak, hogy a rákos betegek hosszabb ideig élnek gyógygomba-készítményeket kapva, bár a legtöbb vizsgálatban ez nem volt szignifikáns a placebóhoz képest. A gyógygombával történő kezelés nemkívánatos eseményeiről nem számoltak be; bizonyos esetekben gyomor-bél reakciók és a vérlemezkeszám csökkenése fordult elő.

Vizsgálati módszerek

A legtöbb vizsgálat módszertani minősége általában nem volt kielégítő, és a legtöbb eredményt több szempontból nem jelentették be/dokumetálták kellőképpen. Annyi azonban kijelenthető, hogy a gyógygomba az életminőség szempontjából terápiás potenciállal rendelkezik a hagyományos onkológiai ellátás során és utána. Továbbá csökkenti a hagyományos ápolás káros hatásait és javíthatja a gyógyulás esélyeit például az immunfunkció erősítésével.

A rákkezelés napjainkban

Kétségkívül a rák jelentős globális fenyegetés, és az iparosodott országokban a szív- és érrendszeri betegségek utáni második vezető halálok (1)
A hagyományos rákkezelések magukban foglalják a műtétet, a kemoterápiát, a sugárterápiát, a hormon-célzott terápiákat és az immunterápiákat. Ezeknek a kezeléseknek különféle mellékhatásai lehetnek, például gyomor-bélrendszeri tünetek, bőr- vagy nyálkahártya-irritáció, fájdalom, fáradtság, csontvelő-szuppresszió vagy immunszupresszió, ami jelentősen befolyásolhatja az életminőséget a kezelés alatt és után (2) A személyre szabott rákkezelések növekvő sikere ellenére a kiújulás és az áttétek továbbra is gyakoriak, a rák típusától és a betegség stádiumától függően. Ezen túlmenően nagyszámú beteget diagnosztizálnak előrehaladott állapotban, kevés kezelési lehetőséget hagyva a gyógyulásra.
A kiegészítő és integráló orvoslás egyre inkább elterjedt. Tanulmányok kimutatták, hogy a rákos betegek 20 – 50 százaléka alkalmaz valamilyen kiegészítő vagy integrált terápiát (3).

Gyógygombák és rák

A gombákat számos gyógyászati előnnyel azonosították, beleértve az antioxidáns, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, immunmoduláló, daganatellenes; májvédő, antidiabetikus és prebiotikus tulajdonságokat. A gombák akár 40 százalék fehérjét tartalmaznak, emellett vitaminok, rostok, ásványi anyagok, nyomelemek is nagy mennyiségben találhatók meg bennük, míg alacsony kalóriatartalmúak és a koleszterinszintet sem emelik meg.
Különböző vegyületeket rejtenek magukban, amelyek beavatkoznak a tumor-specifikus proliferáció jelátviteli útjaiba, az apoptózis szabályozásába, a rák-specifikus anyagcserébe, az angiogenezisbe, a metasztázisba és az immunrendszer kulcsfontosságú funkcióiba, azaz harcolnak a rák ellen. Hatékonyak lehetnek a megelőzésben, a gyógyításban, a tünetek enyhítésében és a kiújulás megakadályozásában. (4).

Fókuszban a poliszacharidok

Számos vizsgálat készült a gyógygomba poliszacharidokról és különösen a béta-glükánokról, beleértve a shiitake gombából kinyert lentinánt. Az eredmények olyan releváns egészségügyi előnyöket mutatnak, mint például a vastagbélrákos betegek általános betegségmentes túlélése és a tüdőrákos betegek életminőségének javítása (5). A gyógygombákat több mint 30 éve engedélyezték Japánban és Kínában a szokásos rákkezelések kiegészítéseként, és kiterjedt klinikai anamnézisük van az egyetlen szerként történő biztonságos alkalmazás szempontjából, vagy kemoterápiával kombinálva (6).

Nyugaton más a helyzet

Noha Kelet-Ázsiában nagyon népszerűek, a gyógygomba-terápiák még mindig nagyrészt ismeretlenek a nyugati országokban, különösen a hagyományos orvosi intézményekben. Az onkológiában az orvosi gombákkal kapcsolatos tanulmányok száma ugyanakkor folyamatosan nőtt az utóbbi évtizedekben és amellett, hogy bizonyos gomba eredetű monoanyagokra, például PSP-re, lentinánra és krestinre összpontosít, a gombakészítmények teljes spektrumának kutatása ígéretesnek tűnik.

Kilenc nagy humán kutatás értékelése

Német kutatók szerint kilenc tanulmány teljesítette az emberi rákterápiában alkalmazott gyógygomba narratív áttekintésének kritériumait. Ez alapján a gyógygomba alkalmazása a következőkben segíthet:

  • javíthatja az életminőséget,
  • csökkentheti a hagyományos terápiák mellékhatásait,
  • javíthatja a hematológiai paramétereket,
  • növelheti az általános túlélés idejét, fokozhatja a tumorellenes aktivitást és az immunmodulációt.

Mindezeket a hatásokat biztonságosan fejti ki.

Következtetések

A tudományos kutatások értékelése bizonyítékokkal szolgált arra, hogy a gyógygomba helyet kaphat a rák kiegészítő kezelésében. Dokumentálták az ígéretes antikarcinogén hatásokat in vitro és in vivo több gyógygomba esetében. Az immunmoduláló hatásokat, például a nyiroksejtvonalak, immunoglobulinok és citokinek proliferációját szintén dokumentálták emberekben. Ugyanakkor kétségtelen, hogy viszonylag kevés a teljes klinikai vizsgálat ezekre a hatásokra vonatkozóan. Valószínű, hogy a gyógygomba javíthatja az életminőséget a hagyományos rákkezelés alatt és után. Jobb érzelmi és fizikai állapot, jobb alvásminőség, valamint a hagyományos kemoterápia kevesebb mellékhatása, például émelygés, hányás és gyomor-bélrendszeri tünetek figyelhetők meg a gyógygombát szedő betegek esetében, emellett kevésbé fáradékonyak.
A gyógygombával történő kezelés káros következményeiről nem számoltak be. Felvetődött a csökkent vérlemezkeszám, azonban ennek relevanciája továbbra sem tisztázott, és további vizsgálatot igényel. A helyes adagot és a lehetséges gyógyszerkölcsönhatásokat szintén tovább kell tisztázni a jövőbeli klinikai vizsgálatok során.

Egyéni döntés a gyógygomba

A gyógygomba kiegészítő kezelésként történő alkalmazása a rákkezelésben egyelőre nem része a hagyományos orvoslásnak, hanem egyéni döntés eredménye. Jelenleg a gyógygomba rákkezelésre történő alkalmazásának bizonyítéka meglehetősen szűkös, a meglévő bizonyítékok csak előzetes következtetéseket tesznek lehetővé.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a gyógygomba különlegessége lehet, hogy mivel több száz aktív vegyületet termelnek, szinergikus módon befolyásolhatják a rákkal kapcsolatos számos folyamatot. Ezért nemcsak bizonyos gomba eredetű vegyületekkel kapcsolatos vizsgálatok indokoltak, hanem a molekulák kombinációjával elősegített komplex rákellenes hatások további kutatása is nagy érdeklődésre számíthat.

Összefoglalva: az ígéretes előzetes adatok ellenére több tudományos munkát kell végezni a gyógygomba rákkezelésben történő felhasználásának tisztázása érdekében. Különösen további klinikai kutatásokra van szükség, ideértve a módszertani szempontból magas színvonalú vizsgálatokat, a nagyobb mintaméreteket, a szokásos gombakészítményeket és a hosszabb távú nyomon követési vizsgálatokat. Ezenkívül a jövőbeli tanulmányoknak meg kell vizsgálniuk a gyógygomba megelőző aspektusait is, mivel a gyógygomba vagy a leggyakoribb gombafajták az egészséges táplálkozás és életmód részeként hatékonyan csökkenthetik a rák előfordulását (7).

Források:

1. https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2020.580656/full#B23
2. https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2020.580656/full#B54
3. https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2020.580656/full#B24
4. https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2020.580656/full#B5
5. https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2020.580656/full#B66
6. https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2020.580656/full#B43
7. https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2020.580656/full#B34
https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2022.925387/full

Bár a dr. Fachet termékek tartalmazzák a cikkben szereplő gyógygombákat, a fentiekben olvasható állítások nem vonatkoztathatók közvetlenül a honlapon árusított termékeinkre. Az étrend-kiegészítők nem helyettesíthetik a kiegyensúlyozott étrendet és életmódot, valamint nem válthatják ki a gyógyszeres kezelést.