Gyógygombák hatása: hogyan harcolnak az öregedés ellen?

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

Gyógygombák hatása öregedés ellen

A legtöbben hosszú, egészséges és aktív életre vágyunk, azonban ahogy a sejtjeink idősödnek, néhányuk már nem funkcionál kellőképpen, ami betegségekhez vezethet. Bár megállítani nem tudjuk, lassíthatjuk a folyamatot, ebben lehetnek segítségünkre a gyógygombák. A gyógygombák hatása bámulatra méltó, többféle módon képesek felvenni a harcot az öregedés ellen. Mutatjuk, hogyan.

Az idő múlása szervezetünk minden funkcióját befolyásolja, kezdve attól, hogy milyen gyorsan gondolkodunk, egészen addig, hogy a sejtjeink optimálisan működnek-e. A gyógygombák elejét vehetik a korai öregedésnek, és csökkenthetik a betegségek kockázatát. De vajon minek köszönhetik ezt az adottságukat?

Küzdenek a betegségek és a korai öregedés ellen

Több mint 2000 különböző ehető gombafaj létezik, amelyek között a funkcionális gombák egyedülálló alcsoportot alkotnak. Olyan egészségjavító vegyületeket, többek között poliszacharidokat tartalmaznak, amelyek képesek kezelni és megelőzni a különböző betegségeket, és javítani az életminőséget. Erős adaptogénekként működnek, és a szervezettel együttműködve szabályozzák a hormonműködést, kezelik a stresszt, és végül visszaállítják annak egyensúlyát. Évezredek óta használják őket mind az ősi kínai, mind az ájurvédikus gyógyászatban, és az utóbbi időben robbanásszerűen elterjedtek a nyugati országokban is.

A funkcionális gombák teljesen legálisak, nem rendelkeznek hallucinogén tulajdonságokkal, a fogyasztásuk pedig biztonságos. A bennük rejlő poliszacharidok, valamint a fenolos és indolvegyületek, mikoszteroidok, zsírsavak, karotinoidok, vitaminok és az úgynevezett biofémek támogatják a szervezet gyulladáscsökkentő képességét. Ez, és a gombák antioxidáns tulajdonsága segíthetik a szervezetet a betegségek és a korai öregedés elleni küzdelemben. A tesztek bebizonyították, hogy a pecsétviaszgomba elősegíti a DNS-szintézist, meghosszabbítja a sejtek élettartamát, így lassítja az öregedési folyamatot. A bokrosgomba (Grifola frondosa) az egyik legjobb természetes immunőr, mivel képes a természetes ölősejtek aktiválására. Számottevő glutation- és ergotheonein tartalommal rendelkezik, amelyek öregedésgátló vegyületek.

 A gombák sok más bioaktív összetevőt is rejtenek azonban, amelyek szintén hozzájárulnak a lehetséges pozitív hatásaikhoz. Az előnyök közé tartoznak az emésztőrendszer és a bélflóra támogatása, illetve hogy prebiotikumként szolgálnak a jótékony baktériumok számára, amelyek hozzájárulnak az egészséges bélflórához. Támogatják ezek szaporodását, a káros baktériumok számának csökkentését, valamint a rövid szénláncú zsírsavakat termelő baktériumok számának növekedését. A jótékony baktériumok jelenléte a belekben hozzájárul az egészséges immunrendszerhez, az normál testsúlyhoz és az anyagcsere megfelelő működéséhez. A gyógygombákban rejlő B-vitaminok részben megőrzik a telomerek hosszát azáltal, hogy csökkentik a magas homocisztein szintet, ami felgyorsítja a telomerek rövidülését, a D- vitamin pedig ugyancsak véd a telomerek rövidülésével szemben.

Öregedésgátló aminosav

Az elmúlt években megtanultuk, hogy még a közönséges vitaminok is drámai hatással lehetnek a sejtjeink telomerjeinek hosszára, ezáltal erőteljesen lelassíthatják az öregedést az egész szervezet szintjén, és azt is, hogy az étrendben lévő antioxidánsok hatással vannak a hosszú élettartamra. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a gombákban található L-ergothionein (EET) – egy kén alapú aminosav – mindennél hatékonyabban lép fel a telomerek rövidülése ellen, amelyek olyanok, mint a „védőkupakok” a kromoszómák végén. Az antioxidáns hatású L-ergothioneint csak a gombák és egyes baktériumok képesek szintetizálni. Kezdetben úgy gondolták, hogy nincs fontos élettani funkciója az emberi szervezetben, mivel mi magunk termeljük, azonban a közelmúltban kiderült, hogy létezik egy speciális ERGO transzporter, amely képes EET-t elnyelni és közvetlenül a sejtjeinkbe juttatni. Különösen azokba, amelyek magas szintű oxidatív stresszel küzdenek, mint például a vörösvértestek és a központi idegrendszer sejtjei. Ez felkeltette a tudomány érdeklődését, hiszen, ha a testünk rendelkezik ezzel a képességgel, akkor az ergothioneinnek bizonyosan jelentős célt kell szolgálnia.

„Hosszú életet biztosító vitamin”

Az EET az egyetlen antioxidáns, amely az energia előállításában, illetve elraktározásában szerepet játszó, saját DNS-sel rendelkező mitokondriumokban koncentrálódik. Egyedülálló képessége, hogy behatol a sejtjek mitokondriumaiba és belülről védi meg őket.  Az öregedés mitokondriális elmélete azt sugallja, hogy az öregedés üteme összefügg a mitokondriumokban termelődő szabadgyökök mennyiségével. A mitokondriális funkció csökkenése számos nem kívánt egészségi állapottal hozható összefüggésbe és korai öregedést okoz, ezért a mitokondriális egészség megtartása létfontosságú. Az EET védelmet nyújthat az oxidatív stressz ellen, támogathatja a sejtek egészséges öregedését a telomerek lerövidülésének késleltetésével. „Hosszú életet biztosító vitaminnak” is nevezik, amely gyulladáscsökkentőként hat és terápiás szerként is szolgálhat. Képes enyhíteni a krónikus neurodegeneratív betegségeket és a kezdeti kutatások azt sugallják, hogy az ergothionein dermatoprotektív hatást fejthet ki, azaz megvédheti a bőrt az UV-fény által okozott felgyorsult öregedéstől. A tanulmány szerzői azt javasolták, hogy az ergothioneint új bőrápoló krémek vagy egészségesebb fényvédő termékek létrehozására lehetne használni. Úgy tűnik, hogy képes megvédeni a szív- és érrendszert, valamint az agyat az öregedés hatásaival szemben, elejét veszi a kognitív hanyatlásnak, és csökkenti a mortalitást. Egy állatkísérlet eredményei alapján átjuthat a vér-agy gáton. A kutatók továbbra is vizsgálják, hogy ez a vegyület pontosan miként lép kölcsönhatásba a szervezetünkkel.

Milyen formában a leghatékonyabbak?

Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb funkcionális gombát nem szabad nyersen fogyasztani, így ezeknek a fantasztikus gombáknak az előnyeit kapszulaként, por vagy kivonat formájában érdemes kiélvezni. A gombapor nagyrészt sima őrlemény, a kivonat pedig vizes, vagy alkoholos kivonással nyert hatóanyagokkal dúsított terméket takar. A gombaporok és a gombakivonatok közötti különbséget fontos megérteni. A két anyag különféleképpen készül, és különféle gyógyászati tulajdonságokkal rendelkezik. Az extrahált vegyületek sokkal hatékonyabbak, mint a szárított gombapor. A gyógygombák legtöbb jótékony vegyületét a gombák sejtfala zárja be. A sejtfal kitinből, kemény és emészthetetlen anyagból áll, ami hővel bontható le. A forró víz lebontja a sejtfalat, és felszabadítja a béta-glükánokat, poliszacharidokat, antioxidánsokat és más gyulladásgátló vegyületeket. A többi gyógyászati célra szánt tápanyag csak alkohollal történő extrakcióval vonható ki. Az alkoholkivonás feloldja többek közt a triterpéneket. Az extrahálatlan gombák terápiás hatása jóval szerényebb Az extraktumok hátránya, hogy egyes diétás rostok, illetve a vitaminok és ásványi anyagok egy része valószínűleg elvész. A Fachet Vital Defense készítmények gyógygomba-kivonatokat tartalmaznak, nem pedig gombaport.

Források:

https://www.ijo.in/article.asp?issn=0301-4738;year=1982;volume=30;issue=5;spage=441;epage=443;aulast=Shukla

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25803084/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19837596/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7681161/

https://www.hindawi.com/journals/omcl/2020/2576823/#conclusion

https://nutritionfacts.org/2013/04/02/ergothioneine-a-new-vitamin/

A cikkben olvasható állítások nem vonatkoznak közvetlenül a honlapon szereplő termékeinkre