Ha hideg az orrunk könnyebben megbetegszünk – Hogyan segít ezen az immunerősítés?

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

Immunerősítés megfázás influenza

Egy új kutatás kimutatta, hogy a hidegben gyengül az orr immunitása és emiatt könnyebben elkapjuk a légúti megbetegedéseket. Kiderült, hogy az orrszövet hőmérsékletének mindössze 5°C-os csökkenése csaknem felére csökkenti az immunválaszt. Mi a megoldás? Ha nem tudunk meleg égövre költözni, az immunrendszerünk megerősítésével elejét vehetjük a megfázás vagy az influenza kialakulásának.

Régóta úgy gondolják, hogy a megfázást és az influenzát okozó vírusok azért terjednek jobban télen, mert a hidegebb hőmérséklet mindenkit arra késztet, hogy odabent tartózkodjon. Mivel az emberek össze vannak zárva, nagyobb a fertőzésveszély. A Massachusetts Eye and Ear Hospital és a Northeastern University kutatása azonban azt sugallja, hogy biológiai okai lehetnek annak, hogy jelentősen megnő a megbetegedések kockázata, ha a hőmérséklet csökken.

Hogyan kerülnek vírusok az orrba?

Vírusrészecskék kétféleképpen jutnak be az orrba: belégzéssel vagy közvetlen érintéssel.
„Az orr az egyik első érintkezési pont a külvilág és a test belseje között” – mondta Dr. Benjamin Bleier, a Massachusetts Eye and Ear Hospital kutatási igazgatója. Miután a vírusrészecskék bejutnak, az orrüreg sejtjei gyorsan aktiválódnak, és elkezdik kiüríteni őket. Úgy tűnik azonban, hogy a hidegebb hőmérséklet jelentősen rontja ezt az immunválaszt.

Mi történik, ha a vírusok bejutottak?

Amikor az orr elülső részén található orrsejtek baktériumokat észlelnek az apró, folyadékkal teli tasakok milliárdjainak felszabadulását idézi elő. Ezek az „extracelluláris vezikulák” (EV-k) megtámadják a baktériumokat, mielőtt esélyük lenne megfertőzni a sejteket. A kérdés a volt, hogy mi történik akkor, amikor vírusok kerülnek az orrba, például azok, amelyek légúti megbetegedéseket okoznak. Erre adott választ a mostani kutatás, amiből kiderül, hogy a három leggyakoribb vírus esetében az EV-k felszabadulnak, és ugyanúgy reagálnak: körülveszik és megtámadják a nyálkahártyában lévő vírusrészecskéket.
„Ezek a vezikulák molekulákat (mikroRNS) tartalmaznak, amelyek aztán megölik a vírusokat” – magyarázta Bleier. Hatékonyan felszámolták a vírusokat, mielőtt azok kötődhettek volna az orrsejtekhez és fertőzést kezdeményezhettek volna. Ezenkívül „csaliként” is működtek – így a vírusrészecskék az orrsejtek helyett az EV-khez kapcsolódtak.

A hideg időjárás rontja a szervezet védekezőképességét

Azonban a vizsgálatok ezzel nem értek véget. Bleier és csapata azt feltételezte, hogy mivel télen gyakoribb a megfázás és az influenza, a hideg levegő befolyásolhatja az orr immunválaszát. A kísérlet arra jutott, hogy 4,4 fokban már jelentősen csökken a veleszületett immunválasz az orrban. Több, mint 40 százalékkal kevesebb EV termelődött, miközben a minőségük is súlyosan romlott.
„Ez a csökkent válaszreakció képessé teheti a vírust, hogy jobban megtapadjon és megfertőzze az orrsejteket” – mondta Bleier hozzátéve, hogy ismereteik szerint ez a tanulmány az első, amely biológiai magyarázatot ad arra, hogy miért nagyobb valószínűséggel alakulnak ki az emberekben a felső légúti fertőzések, például a megfázás, az influenza és a COVID-19 hidegebb hőmérsékleten.

Megfázás tünetei

A megfázásos tünetek jellemzően egy területen jelentkeznek, mégpedig az orrban. Dr. Edward Kuan, a kaliforniai UCI Health fül-orr-gégészeti, fej-nyaki sebészeti és orrgyógyászati szakorvosa szerint a megfázás legdominánsabb jelei a következők:

  • Orrdugulás és orrfolyás
  • Tüsszentés
  • Postnazális csepegés, amikor a váladék az orrgaratból a torokba csorog

Ez utóbbi torokfájáshoz és köhögéshez is vezethet, míg egyes esetekben több szisztémás tünet jelentkezhet, mint például enyhe láz vagy fáradtság. Bár senki sem immunis a megfázás vagy az influenza baktériumaival, vírusaival szemben, vannak olyan személyek, akiknek szervezete kevésbé képes védekezni ellenük. Ide tartoznak a kisgyerekek, azok az emberek, akik sűrűn lakott környezetben élnek vagy dolgoznak, a csökkent immunrendszerű személyek, a rákbetegek, valamint a transzplantáltak.

Hogyan segíthetünk az orrunknak?

Dr. Abeer Siddiqi, a Houston ENT and Allergy okleveles allergológusa és klinikai immunológusa szerint az immunerősítés segíthet megerősíteni az orrunk védelmét. Jó szolgálatot tehet a C-vitamin, amely támogatja az orrnyálkahártyát és az általános immunitást. A C-vitamin erőteljes mikrotápanyagként, antioxidánsként és kofaktorként működik, stimulálja azokat az enzimeket, amelyek segítik a veleszületett immunsejtek, köztük a fehérvérsejtek optimális működését.

További javaslatok az orr védelmére és az immunerősítésre

A gyakori kézmosás, a maszk használata és a már említett C-vitamin mellett a gyógygombákban lévő poliszacharidok is hozzájárulhatnak az orr immunválaszának javításához.
Ezek a poliszcharidok aktiválják az immunsejteket, hogy azok még hatékonyabban vegyék fel a harcot a káros mikroorganizmusokkal, így a vírusok és a patogén baktériumokkal szemben. További előnye a gyógygombáknak, hogy hozzájárulnak a bélflóra egészségéhez, hiszen prebiotikus rostjaik a jótékony baktériumok legfontosabb tápláléka. Ha pedig ezek a jótékony baktériumok elszaporodnak, akkor a bélflóra egyensúlya biztosított ez pedig pozitívan befolyásolja az immunrendszer működését.

Gyógygomba + C-vitamin a legjobb párosítás

Nemcsak a már kialakult felsőlégúti megbetegedések esetében segíthet, hanem a megelőzésben is óriási haszna lehet a gyógygombák és a C-vitamin együttes alkalmazásának. Dr. Fachet professzor nem véletlenül javasolta az általa megalkotott és elsősorban a megelőzésre szánt gyógygomba-keverékek szedése mellé a C-vitamint. Utóbbi ugyanis fokozza a gomba poliszacharidok hasznosulását, ez pedig még erőteljesebb hatást eredményez. Érdemes retard, azaz lassan felszívódó C-vitamint szedni, mert ez 24 órán keresztül a vérben marad, így nem kell naponta többször bevenni. Szintén ajánlott a liposzómás C-vitamin, amely tovább erősíti a gyógygombák jótékony hatásait.

Forrás:

https://www.healthline.com/health-news/scientists-finally-figure-out-why-youre-more-likely-to-get-sick-in-cold-weather#Takeaway

A cikkben olvasható állítások nem vonatkoznak közvetlenül a honlapon árusított  termékeinkre