Vastagbélrák megelőzése: a kolonoszkópia vizsgálat életet menthet

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

Kolonoszkópia a vastagbélrák ellen

50 éves kor felett 10 évente menjünk el vastagbéltükrözésre (kolonoszkópia), mert ha így teszünk, szinte biztosan megelőzhetjük a vastagbélrák kialakulását. Mostanáig ezt ajánlották az orvosok, ám egy új amerikai tanulmány szerint bizonyos esetekben akár 15 évre is kitolhatjuk a vizsgálatok között eltelt időt anélkül, hogy megnőne a daganat megjelenésének kockázata.

Röviden összefoglalva a kolonoszkópia egy diagnosztikai eljárás, amely pontos képet ad a vastagbél belsejének állapotáról. Ezt a vizsgálatot gasztroenterológus végzi kolonoszkóppal, egy rugalmas eszközzel, aminek a végére kamerát és vágócsipeszt szereltek. A vizsgálat során nagy biztonsággal azonosíthatók a bélelváltozások, például polipok, daganatok, gyulladások vagy szűkületek. Nem csupán diagnózisra alkalmas, hiszen az eljárás során a jóindulatú polipokat eltávolítják, valamint szükség esetén szövetmintát is vesznek az orvosok.

Mikor indokolt a kolonoszkópia

Alapvetően minden olyan esetben erősen ajánlott elvégeztetni a vastagbéltükrözést, amikor bélrendszeri rendellenességet észlelünk:

Napokig tartó makacs székrekedés
Vér a székletben
Nyálka a székletben
Erős, elhúzódó vagy visszatérő bélfájdalom

Amennyiben elmúltunk 50 évesek akkor is menjünk el kolonoszkópiára, ha nincsenek panaszaink. A tapasztalatok szerint 50 éves kor felett jelentősen megnő a vastagbélrák kockázata. Azoknál, akiknek a felmenői között volt béldaganatos, a vizsgálatot 30 éves kortól ajánlott rendszeresen elvégeztetni.

A kolonoszkópia és a polipózis

Rendszerint a vastagbélrák a bél nyálkahártyájának jóindulatú kinövéseiből, azaz a polipokból alakul ki. Ez részben örökletes tényezőkre vezethető vissza megfigyelték, hogy sokkal nagyobb az esélye a rákos elváltozásnak, ha a családtörténetben már volt ilyen betegség. A kolonoszkópia során, ha polipokat észlelnek, azokat a vizsgálat közben eltávolíthatják, nincs szükség újabb beavatkozásra. Tehát, a diagnózis és a kimetszés egyszerre történik.

Így zajlik a kolonoszkópia

A vizsgálat előtt szükséges a belek kitisztítása, ehhez hashajtót és beöntést vesznek igénybe. Magát a nagyjából másfél méteres és 1,5 cm átmérőjű szondát a végbélnyíláson keresztül juttatják a bélrendszerbe egészen a vékonybélig. A vizsgálat általában 30-40 percet vesz igénybe.

Nem fáj

A kolonoszkópia nem fájdalmas eljárás, azonban kellemetlen lehet. Lehetőség van altatásban is elvégezni, amennyiben a páciens egészségi állapota ezt lehetővé teszi.
Invazív jellege ellenére a kolonoszkópia biztonságos vizsgálatnak tekinthető, ha megfelelően képzett személyzet végzi el. Kulcsfontosságú a vastagbélrák megelőzésében, mivel lehetővé teszi a polipok vagy az emésztőrendszer nyálkahártyájának gyanús elváltozásainak korai felismerését.
A polipok in situ azonosítására és eltávolítására való képessége pótolhatatlan diagnosztikai lehetőséggé teszi. A benzodiazepinekkel végzett szedációnak köszönhetően a betegek nyugodt lelkiismerettel nézhetnek szembe a vizsgálattal, tudva, hogy a vizsgálat minden fázisát a lehető legnagyobb gondossággal ellenőrzik.

A kolonoszkópia a legjobb módszer a vastagbélrák korai felismerésére

A kolonoszkópia döntő szerepet játszik a vastagbélrák korai diagnózisában, különösen azoknál az embereknél, akiknek a családjában előfordult ez a daganat. A gasztroenterológus a vastag- és végbélrák kialakult családi anamnézisében rendszeres, tízévenkénti vastagbéltükrözéses vizsgálatot javasol. Ennek az oka az, hogy a polipokból nagyjából ennyi idő alatt fejlődhet ki daganat, tehát a rendszeres ellenőrzéssel ez megelőzhető, hiszen a polipokat még jóindulatú fázisukban eltávolítják.

Bizonyos esetekben 15 évente is elég a kolonoszkópia

Legalábbis ezt állítja a JAMA Oncology-ban megjelent kutatásra, amelyben a szerzők 110 ezer olyan személy adatait elemezték, akiknél először negatív eredménnyel végeztek kolonoszkópiát. Az eredmények azt mutatták, hogy a kolonoszkópia közötti 15 éves intervallum nem rontja a prognózist minden olyan beteg esetében, akinél nincsen családi vagy más kiemelt kockázata a vastagbélrák kialakulásának.

40 százalékkal kisebb az esélye a vastagbélráknak

Mintegy 90 ezer páciens vett részt a Harvard Public Health 20 évet felölelő kutatásában. Kiderült, hogy a rendszeres kolonoszkópia nagyjából 40 százalékkal csökkenti a végbél- és vastagbélrák kialakulásának kockázatát.

Hogyan előzhetjük meg a vastagbélrákot?

Láthattuk, hogy a rendszeres kolonoszkópia segíthet megelőzni a vastagbélrák kialakulását azáltal, hogy a rákmegelőző állapotot jelentő polipokat a vizsgálat során eltávolítja a szakorvos. Ha még nagyobb biztonságban szeretnénk lenni akkor érdemes néhány egyszerű változtatást beiktatni a mindennapjainkba:

Együnk minél több rostot. A rostok kitisztítják a mérgeket és a lerakódásokat a bélrendszerből, így járulnak hozzá a rák kockázatának csökkentéséhez.

Igyunk naponta legalább 2,5-3 liter vizet, a megfelelő folyadékutánpótlás támogatja a méregtelenítést.

Tartsuk karban az immunrendszerünket, ha jól működik, sikerrel veszi fel a harcot a rákos sejtekkel szemben. A gyógygombák, a CBD olaj és más természetes immunerősítők a megelőzésben is nagy segítségünkre lehetnek.

Mozogjunk minden nap legalább 30 percet, a rendszeres mozgás ugyanis javítja szervezetünk védekezőképességét.

Tartsuk a súlyunkat, az elhízás és az ebből adódó magas inzulinszint ugyanis növelheti a vastagbélrák kockázatát.

Források:
https://www.quotidiano.net/salute/colonscopia-esame-sicuro-anche-a-intervalli-di-15-anni