Megfázás, nátha ellen probiotikum + gyógygomba a nyerő páros

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

Megfázás ellen hatékonyan

Itt az ősz, aminek egyik csalhatatlan jele a megfázás, amit sokszor náthának is neveznek. Bizony, ilyenkor sokakat utolér ez a népbetegség, ám ennek egyáltalán nem kellene így lennie: a probiotikumok és a gyógygombák segíthetnek elkerülni a megfázást, illetve enyhíteni a már kialakult tüneteket. Mutatjuk, hogyan érdemes használni őket.

Ami tény, hogy a megfázás itt van közöttünk és úgy tűnik, egyelőre nem is nagyon akar eltűnni. Persze, alapvetően ez nem akkora gond, hiszen nem egy súlyos betegségről van szó, ráadásul az esetek nagy többségében viszonylag gyorsan lezajlik.
Ugyanakkor miért kellene napokig prüszkölni, esetleg ágynak esni, rossz hangulatba kerülni egy egyszerű nátha miatt, amikor léteznek rá megoldások. És még valami: aki krónikus betegséggel küzd vagy gyenge az immunrendszere, annak még ez az egyébként bagatellnek tartott betegség is okozhat nagyobb bajt. Kialakulhatnak szövődmények, súlyosbodhat az alapbetegség – szóval, már csak ezért is érdemes lépéseket tenni az elkerülése érdekében.

Mit ajánl a tudomány

Valójában a megfázás megelőzésére nem létezik célzott orvosság, míg a gyógyszeres kezelés is leginkább a tünetek enyhítéséről szól. Sőt, oltás sincsen ellene és most akkor ennek kapcsán álljunk is meg egy szóra és oszlassunk el egy félreértést: a megfázás és az influenza közé nem szabad egyenlőségjelet tenni, tehát az influenzaoltás nem jó megfázásra hiába gondolják ezt sokan.

Megfázás, nátha vagy influenza?

Kezdjük mindjárt a kiváltó okkal, illetve okokkal, hiszen ez tesz különbséget a két betegség között. A felső légúti megbetegségek, amiket összefoglaló néven megfázásnak, náthának esetleg meghűlésnek nevezünk, hátterében száznál is több vírus állhat. Ezzel szemben az influenzát kifejezetten az influenzavírusok váltják ki.
Ami a tüneteket illeti, ezek meglehetősen hasonlóak, viszont a megfázás esetében lényegesen enyhébbek.
Gyakori kísérőtünet a láz, ami a megfázás esetében ritkán magasabb 38 foknál, jellemző rá viszont az orrdugulás és orrfolyás, a száraz és a váladékos köhögés váltakozása, az erős torokfájás, levertség, mindezek pedig nagyjából egy hét alatt el is múlnak.
Ezzel szemben az influenza rendszerint magas lázzal jár, az orrdugulás és a torokfájás nem jellemző, a köhögés inkább száraz és fájdalmas, erős izom- és fejfájás jelentkezik lefolyása pedig akár 2 hétig is eltarthat. És, ami még egy nagy különbség, hogy az influenza tünetei gyorsan kialakulnak, a megfázásnál ezek fokozatosan jelentkeznek.  

Kutatások szerint a probiotikumok segíthetnek

A megfázás tüneteinek kezelésére számos módszer létezik, ezek abban hasonlítanak egymásra, hogy az immunendszert támogatják meg. Ezért gyorsítja a gyógyulást a C-vitamin kúraszerű szedése, ahogyan a fokhagyma, a forró húsleves, a kapszaicin, a hársfatea, a gyömbér, az inhalálás mind, mind jó szolgálatot tehet.
Kifejezetten a megelőzésre viszont nincsenek igazán jó ajánlatok eltekintve attól, hogy a karbantartott, erős immunrendszer képes legyőzni a megfázást okozó vírusokat – és így a tünetek sem fognak jelentkezni. Immunrendszerünket elsősorban az antioxidánsok fokozott bevitelével támogathatjuk, ide tartozik a már említett C-vitamin is, illetve van még egy másik módszer erre mégpedig a probiotikumok alkalmazása.
Miért? Nos, röviden az immunsejtek 70-80 százaléka a vastagbélben helyezkedik el közvetlen kapcsolatban a szintén itt található bélflórával. Utóbbit különböző mikroorganizmusok építik fel, és akkor működik jól, ha túlsúlyban vannak benne a jótékony, azaz probiotikus baktériumok. Egy nagyon összetett rendszer, akár 2 kilót is nyomhat a többszáz billió mikróba, melyek azon túl, hogy szabályozzák az emésztést, vitaminokat, enzimeket termelnek, közvetlenül befolyásolják az immunrendszer működését, abban is segíthetnek, hogy elkerüljük a megfázást.
Legalábbis erre jutott egy kutatás, amelynek keretében három hónapig, minden nap kétszer Lactobacillus acidophilus és Bifidobacterium bifidum probiotikus baktériumokat adtak a vizsgálatban résztvevő diákoknak.

Hatott a probiotikum-kúra

A kutatók a kúra végén megállapították, hogy azoknál a gyerekeknél, akik a kétféle probiotikumot kapták kisebb számban jelentkezett a megfázás és a tünetek is jóval gyengébbek voltak azokhoz képest, akik a kúra során placebót kaptak. Érdekesség ugyanakkor, hogy a gyakori tünetek nem, vagy csak enyhén jöttek elő, a hasmenés esetében – ami kevésbé jellemző – nem találtak különbséget a gyakoriságban.

Gyógygombákkal még jobb lehet az eredmény

Ahhoz, hogy a probiotikus baktériumok elszaporodjanak és életképesek legyenek prebiotikumokra van szükség, amelyekkel táplálkoznak. A prebiotikumok valójában az emberi szervezet számára emészthetetlen rostok ilyen a többi között a pektin, a cellulóz vagy a béta-glükán. Utóbbiban bővelkednek a gyógygombák, ennek köszönhetően erőteljesen hozzájárulnak a bélflóra állapotának javításához. Mint láthattuk, ez már önmagában is javítja az immunrendszer működését és ezáltal a megfázás megelőzésének esélyét. Ráadásul a gyógygombák egészen kiváló immunerősítők a bennük lévő antioxidáns poliszacharidok valósággal felpörgetik szervezetünk védekezőképességét.
Az őszi hónapokban ezért is lehet érdemes a probiotikumok szedését a gyógygombákkal kombinálni, valamint napi szinten C-vitamint szedni.

Forrás

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22507276

A cikkben olvasható állítások nem vonatkoznak közvetlenül a honlapon szereplő termékeinkre.