Immunerősítéssel a méhnyakrák ellen!

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

Méhnyakrák ellen gyógygomba

Veszélyes és agresszív daganat a méhnyakrák, azonban ha időben felismerik, jó eséllyel kezelhető. A megelőzésben és terápiában ráadásul a gyógygombák segítségére is számíthatunk. Mutatjuk, hogyan!

A méhnyakrák a rák egyik legmegelőzhetőbb és kezelhető formája, mégis a nők egyik leggyakoribb haláloka. Cikkünkből kiderül, hogyan csökkenthetjük gyógygombákkal a betegség kialakulásának esélyét.

Melyek a méhnyakrák okai?

A méhnyakrák vezető halálok a 35-55 éves nők körében, holott a megelőzéssel, a korai felismeréssel, és ezzel párhuzamosan a megfelelő kezelés mielőbbi elkezdésével jelentősen csökkenthető lenne a halálozás aránya. Ezért létfontosságú, hogy tisztában legyünk a betegség korai tüneteivel, és tegyünk meg mindent a megelőzése érdekében.

A humán papilloma vírus (HPV) fertőzés a fő kockázati tényező e rák kialakulásában. Amikor a HPV megfertőzi a méhnyak felszínét bélelő sejteket, megzavarhatja a sejtek szabályos működését, és ellenőrizetlen növekedést okozhat. A HPV mellett az alábbi körülmények, állapotok, illetve betegségek jelentenek kockázatot: 

  • 16 éves kor előtt megkezdett nemi élet
  • Fiatal korban elkezdődött menstruáció
  • Késői klimax
  • Herpes simplex vagy Chlamydia által okozott, gyakori fertőzések
  • Policiszták jelenléte
  • Elhanyagolt intim higiénia
  • Erős dohányzás
  • Túlsúly
  • Szájon át, több, mint öt éven át szedett, ösztrogén alapú fogamzásgátlók
  • Az immunrendszer legyengülése
  • A HPV elleni védőoltás hiánya

Melyek a méhnyakrák leggyakrabban előforduló tünetei?

A méhnyakrák fő típusai a laphámsejtes karcinóma és az adenokarcinóma. Bár szinte minden méhnyakrák laphámrák vagy adenokarcinóma, más típusú rák is kialakulhat a méhnyakban. Ezek az egyéb típusok, mint például a melanoma, szarkóma és limfóma, gyakrabban fordulnak elő a test más részein. Korai felismerését nehezíti, hogy a méhnyakrák számos olyan tünetet produkál, amelyek könnyen összetéveszthetők más betegségekkel. Éppen ezért, a legkisebb gyanú esetén azonnal forduljunk nőgyógyászunkhoz.
Ilyen panasz lehet például a menstruációk közötti vérzés, a különféle folyások, a szeméremdomb/kismedence erős fájdalma, vagy az irritációval, vérzéssel járó nemi aktus.
Szintén intő jelnek tekinthető, mikor a normális menstruáció alkalmával alvadt, vagy igen sűrű, zseléhez hasonló vér is távozik.
Általános, ám egyáltalán nem elhanyagolható tünetek továbbá a kóros fáradékonyság, az alvászavarok, az étvágytalanság és a súlyvesztés. Közvetve a méhnyakrákra utalhat a lábak fájdalmas feldagadása.

A betegség stádiumai

Nemzetközi Nőgyógyászati és Szülészeti Szövetség (FIGO) meghatározása szerint a méhnyakrák kialakulása során öt fázis különböztethető meg.

0. fázis: ebben a stádiumban csak a méhnyak felületén észlelhetőek a daganatos sejtek, a rák nem terjedt át más sejtekre (in situ karcinóma). Kezelés hiányában elszaporodhatnak, és bejuthatnak a szövetek mélyébe.

1. fázis: korai, 2 cm-nél kisebb tumor, ami a méhnyakra korlátozódik. Ezek a daganatok különféle méretűek lehetnek, van, ami csak mikroszkóppal látható.

2. fázis: ekkor a daganat kezd túlnőni a méhnyakon, főként a vagina felső része és a szeméremcsont felé, mérete meghaladja a 2 cm-t. Sokszor ez a növekedés okozza a megmagyarázhatatlan, szinte folyamatos fájdalmat.

3. fázis: a tumor egyre erőteljesebben terjed lefelé a vaginán. Számos esetben a húgyutakra is nyomást gyakorol, negatívan befolyásolja a veseműködést.

4. fázis: a tumor már rendkívül kifejlett és invazív. Eléri a végbelet és a húgyhólyagot, gyakran más szerveket is érint, kialakulnak az áttétek.

Kezelés hiányában az elhalálozás valószínűsége megközelíti a 100 százalékot. A terápiát a méhnyakrák stádiuma határozza meg, előrehaladott állapotban a műtéti beavatkozás sokszor már nem kivitelezhető, a rák ugyanis túl sok szervet érint. Ilyenkor a sugárterápiát és a kemoterápiát alkalmazzák, míg a korai fázisban a műtét végleges megoldást jelenthet.

Hogyan védekezhetünk a méhnyakrák ellen?

Van egy tökéletes megoldás, legalábbis a HPV okozta méhnyakrákra, ez pedig a nemi élet kizárása. Mivel ez nem életszerű fontos, hogy minden esetben használjunk óvszert, és csak megbízható, fertőzésmentes partnerrel létesítsünk szexuális kapcsolatot.
Ma már létezik HPV elleni védőoltás, ami a leginkább veszélyes, 16-os és 18-as típusú Humán papillóma vírussal szemben hatékony. A rossz hír az, hogy felnőttek esetében szinte hatástalan, ezért a kislányokat a nemi élet megkezdése előtt érdemes beoltani. A már meglévő betegség korai felismerését nagyban segíti a PAP teszt elvégzése, ennek gyakoriságát a korosztálynak megfelelően a nőgyógyász állapítja meg.

Immunerősítéssel a méhnyakrák ellen

Felmérések szerint a nők 75-80 százaléka fertőződik meg élete során HPV-vel, ám azoknál, akiknek az immunrendszere megfelelően működik, a méhnyakrák általában nem alakul ki. Ezért a méhnyakrák megelőzésének érdekében jelentős hangsúlyt kell helyezni az immunrendszer megerősítésére. Ebben lehetnek segítségünkre az erős antioxidánskánt ismert gyógygombák, valamint a probiotikumok (probiotikus baktériumok), amelyek a bélflóra egyensúlyának helyreállításával támogatják testünk védekezőképességét. A probiotikumok mellé mindenképpen fogyasszunk prebiotikumokat, ezek a rostok ugyanis a probiotikus baktériumok táplálékai, nélkülük ezek a jótékony mikroorganizmusok nem tudnak elszaporodni.

Shiitake és AHCC

Létezik egy kémiai anyag, a shiitake gombából kinyert AHCC (Active Hexose Correlated Compound), aminek segítségével az immunrendszer képes lehet legyőzni a vírust. Az AHCC-t nemcsak a vírus elpusztítására, hanem a méhnyakrák kiegészítő kezelésére, illetve a betegség megelőzésére is alkalmazzák. Ezt erősíti meg a Texasi Egyetem egyik kutatása, melyben tíz, HPV fertőzésben szenvedő nő kapott napi egy alkalommal 3 g AHCC-t. A hat hónapig tartó kúra végére a résztvevők felénél megszűnt a fertőzés.

Források:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hpv-infection/symptoms-causes/syc-20351596

https://www.medscape.com/viewarticle/834183

https://www.researchgate.net/publication/273800272_FIGO-staging_of_cervical_cancer_Can%27t_it_be_communicated_in_a_better_way