A gomba poliszacharidok lehetséges egészségügyi előnyei

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

A gyógygombák egyik legerősebb és legismertebb összetevői a poliszacharidok

Míg az étrend hozzájárulhat a betegségekhez és a gyulladásokhoz, egyes élelmiszerek táplálhatják és támogathatják a szervezet működését. A lista tetején található a funkcionális gombák csoportja. Ezek a gombafajok számos bioaktív vegyületet tartalmaznak, amelyek meglepő előnyökkel járhatnak az emberi egészségre nézve. Közéjük sorolhatók a poliszacharidok.

A gyógygombák egyik legerősebb és legismertebb összetevői a poliszacharidok. Valójában olyan bioaktív vegyületekről van szó, amelyek arra késztették a kutatókat, hogy a gombára, mint egy olyan élelmiszerre összpontosítsanak, amelynek gyógyászati ​​előnyei is vannak.

Mik azok a poliszacharidok?

Mielőtt részletesebben belemélyednénk a poliszacharidok működésébe, fontos megérteni, mik is ezek. A szacharidok szénhidrátok, szén-, hidrogén- és oxigénatomokból álló cukorláncok. A szacharidok előtt elhelyezett előtag azt jelzi, hogy hány cukormolekula kapcsolódik egymáshoz és a poli sokat jelent. A monoszacharidok egyszerű cukrok, és édesek. Ilyen például a glükóz (a leggyakoribb természetes monoszacharid) és a fruktóz (gyümölcscukor). A laktóz (tejcukor) és a szacharóz (asztali cukor) gyakori diszacharidok.

A poliszacharidok, más néven glikánok nem édesek, és glikozidos kötéssel kapcsolódnak egymáshoz. Három gyakori poliszacharid létezik:

  • Keményítő: a növények elsődleges energiatároló molekulája
  • Glikogén: az állati sejtekben előforduló, energiaraktározásra való poliszacharid
  • Cellulóz: a növények, algák és egyes baktériumok sejtfalának alkotóeleme

Az emészthető poliszacharidok fogyasztásukkor energiaforrást, míg az emészthetetlen poliszacharidok élelmi rostot biztosítanak, amelyek elősegítik az élelmiszerek átjutását az emésztőrendszeren, és támogatják a bélflóra egészségét.  

Ázsiában gyógyszerként használják

A gombák sokféle poliszacharidot foglalnak magukba, beleértve az alfa- és béta-glükánokat. Utóbbiak nagy része a gombák sejtfalából származik, és ezek kapják a legtöbb figyelmet a gombák egészségügyi előnyeinek tekintetében. Számos gomba poliszacharid vegyület átment az I., II. és III. fázisú klinikai vizsgálatokon és széles körben és sikeresen használják gyógyszerként Ázsiában különféle rákos megbetegedések és egyéb kórképek kezelésére. A gombák még sok más bioaktív összetevőt is magukba foglalnak, amelyek szintén hozzájárulnak a lehetséges pozitív hatásaikhoz. Az előnyök közé tartoznak az emésztőrendszer és a bélflóra támogatása, illetve hogy prebiotikumként szolgálnak a jótékony baktériumok számára, amelyek hozzájárulnak az egészséges bélflórához. Támogatják ezek szaporodását, a káros baktériumok számának csökkentését, valamint a rövid szénláncú zsírsavakat termelő baktériumok számának növekedését. A jótékony baktériumok jelenléte a belekben hozzájárul az egészséges immunrendszerhez, az normál testsúlyhoz és az anyagcsere megfelelő működéséhez.

Immunerősítés és hangulatjavítás

A gyógygombákban rejlő béta-glükánok a veleszületett és az adaptív immunrendszer stimulálásával támogatják és aktiválják a szervezet saját immunválaszát a vírusos, bakteriális, gombás és parazitafertőzésekkel szemben, és támogatják a betegek felépülését a kemoterápia és a sugárkezelés után. A több száz befejezett tanulmány és a további kutatások során a béta-glükán poliszacharidokat az immunrendszer „tápanyagaként” aposztrofálták. A funkcionális gombafajokból, köztük az oroszlánsörényből és a cordycepsből származó poliszacharidok segíthetnek a fáradtság leküzdésében. Az oroszlánsörény rendszeres használat esetén képes csökkenteni a szorongást és javítani a hangulatot.

Gyulladáscsökkentő és az öregedésgátló hatás

A funkcionális gombákban rejlő poliszacharidok, valamint a fenolos és indolvegyületek, mikoszteroidok, zsírsavak, karotinoidok, vitaminok és az úgynevezett biofémek támogatják a szervezet gyulladáscsökkentő képességét. Ez, és a gombák antioxidáns tulajdonsága segíthetik a szervezetet a betegségek és a korai öregedés elleni küzdelemben. A tesztek bebizonyították, hogy a pecsétviaszgomba elősegíti a DNS-szintézist, meghosszabbítja a sejtek élettartamát, így lassítja az öregedési folyamatot.

Immunstimuláló és daganatellenes tulajdonságok

A poliszacharidokról kimutatták, hogy immunstimuláló és daganatellenes tulajdonságokkal rendelkeznek. Egy kísérlet megerősítette, hogy nincs közvetlen sejtmérgező hatásuk, viszont előidézheti a tumorsejtek apoptózisát, így daganatellenes szerepet játszhatnak. Fokozhatják a makrofágok aktivitását, amelyek egyik szerepe a rákos sejtek, baktériumok, vírusok bekebelezése. A béta-glükánokról kimutatták, hogy aktiválják a leukocitákat.

Szív- és érvédelem

A poliszacharidoknak szívvédő hatásuk van. Erősíthetik a szívizomsejtek összehúzódási képeségét, és javíthatják azok oxigénellátottáságát. A koszorúér vérkeringésének fokozásáról is gondoskodnak, megelőzve így a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. Képesek csökkenteni a vérnyomást, továbbá a vér lipid- és cukorszintjét.

Anyagcserefokozás

A poliszacharid képes felgyorsítani a vérkeringést a hasnyálmirigyben, javítva annak működését. Alkalmas lehet a szervezet cukor-, fehérje-, zsíranyagcsere zavarainak korrigálására, az anyagcsere helyreállítására.

Májvédelem

A hepatitis olyan májszöveti károsodásra utal, amelyet túlzott mérgezés vagy hepatitis B vírus okoz. A gomba poliszacharid szedése megvédheti a májat és csökkentheti a májkárosodást.

Idegműködés javítása

A poliszacharid nagyon jó hatással van az idegműködés javítására, a neuraszténia és más neurózisok kezelésére. Nemcsak az álmatlanságban szenvedő betegek tüneteit csökkenti, hanem jelentősen javul a beteg lelkiállapota, étvágya és általános állapota is.

Fontos szempontok a megfelelő gyógygomba kiválasztásához

Bár a gyógygombák poliszacharidjai nagy figyelmet kapnak, még számos olyan bioaktív vegyületet tudhatnak magukénak, amelyek potenciálisan egészségügyi előnyökkel járhatnak. Egyes esetekben a termőtest és a micélium eltérő vegyületeket tartalmaz, emiatt a funkcionális gombakészítmény, amely micéliumot és gyümölcstestet is tartalmaz, teljesebb profilt biztosít a hasznos, bioaktív anyagokról. Egy másik szempont a gombapor és a kivonatok közötti különbség. Bár lehet, hogy egy kivonatot úgy készítettek, hogy szabványos dózisú béta-glükánt tartalmazzon, az extrakciós folyamat más hasznos vegyületeket is kiiktat. Ezek a következők lehetnek:

  • Fenol és flavonoid vegyületek, amelyek antioxidánsként működnek
  • Immunerősítő enzimek, amelyek támogatják a szervezet oxidatív stresszre adott válaszát 
  • Prebiotikus rostok, amelyek táplálják a probiotikus baktériumokat

Mivel a poliszaoliszacharidok nem vízoldékonyak, a C-vitamin segíti ezeknek a nagy molekuláknak a fragmentálódását („feldarabolását”), így azok felszívódását.

Dr. Fachet József professzor rákkutatóként és immunológusként egész életét annak szentelte, hogy bebizonyítsa, mely gomba poliszacharidok alkalmasak az immunrendszer megerősítésére és ezáltal a daganatos betegek gyógyítására, tüneteik enyhítésére. A 1970-es évektől kezdve kutatta a gombák bioaktív anyagainak hatásmechanizmusát, illetve azt is, hogyan lehet ezeket izolálni és felhasználni. Több évtizedes kutatómunkájának eredménye a Fachet Vital Defense Basic étrend-kiegészítő, amely kiemelkedően magas poliszacharid-tartalommal rendelkezik.

Források:

https://explorebiotech.com/benefits-of-medicinal-mushroom-polysaccharides/https://explorebiotech.com/benefits-of-medicinal-mushroom-polysaccharides/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22506573/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19885842/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33792430/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5302426/