Rák ellen pecsétviaszgomba

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

Rák ellen is hatásos lehet a pecsétviaszgomba

A keleti gyógyászat sokféle növényt és gombát használ. A pecsétviaszgomba különösen népszerű. Bár egykor az elit számára tartották fenn, ma az egyik legismertebb és legszélesebb körben használt funkcionális gomba. Leginkább az immunrendszerre gyakorolt ​​hatásait hangsúlyozzák, azonban más potenciális előnyei is vannak. Mutatjuk, miben segíthet még.

A pecsétviaszgomba immunerősítő, adaptogén és antioxidáns tulajdonságai segítik a szervezet homeosztatikus egyensúlyának fenntartását és az oxidatív stresszből való felépülését, ám a jótékony hatásai nem merülnek ki ennyiben. Olyasmire is képes, amire nem is gondolnánk.

Mit érdemes tudni a pecsétviaszgombáról?

A pecsétviaszgomba rendszertani neve Ganoderma lucidum, amely a görög ganos, azaz fényesség, valamint a derma, azaz bőr szóból származik. A legyező alakú, narancssárga vagy vörösesbarna színű gombával összefüggő legkorábbi utalás a kínai orvosi irodalomban található, ahol életelixírnek és a halhatatlanság gombájának nevezik. A hagyományos kínai orvoslásban (TCM) a „három kincs” gyógynövényként ismerik, amely harmonizálja a jinget, vagyis az életerőt, a qit, vagyis az energiát és a shent, azaz a szellemet. Így a gomba a sikert, a jó közérzetet, az isteni erőt és a hosszú életet is jelképezi. Kínai neve Ling Zhi, amelynek jelentése „isteni gomba” vagy „a spirituális erő gyógynövénye”, utalva a pecsétiaszgomba adaptogén természetére. Jellemzően a korhadó fákon nő Ázsia, Európa, Dél-Amerika és az USA mérsékelt égövi erdőterületein.

Tápanyagokban gazdag

90 százalékát víz, 10 százalékát pedig szárazanyag alkotja. Makrotápanyagokat tartalmaz: fehérjét, összetett szénhidrátokat és kis mennyiségű zsírt. Bővelkedik ásványi anyagokban, köztük káliumban, kalciumban, foszforban, cinkben és mangánban. Ezenkívül a kutatók körülbelül 400 bioaktív vegyületet azonosítottak benne, amelyek közé a poliszacharidok, triterpenoidok, nukleotidok, szterolok, szteroidok, zsírsavak és peptidek tartoznak. A vadon termő Ganoderma lucidum hihetetlenül ritka, ezért egykor a császároknak és királyoknak tartották fenn. Szerencsére ma már több helyen is termesztik, tehát mindenki számára könnyen hozzáférhető. Mivel kissé keserű ízű fás gomba, jellemzően szárított és porított formában használják.

Milyen egészségügyi előnyei vannak?

A kutatók többszáz poliszacharidot és triterpénvegyületet izoláltak belőle, amelyek felelősek a keleti gyógyászatban oly nagyra értékelt pecsétviaszgomba egészségügyi előnyeiért. Kimutatták, hogy a poliszacharidok az immunsejtek, például a makrofágok és a T-sejtek aktiválásával erősítik és modulálják az immunrendszert, vagyis fokozzák a szervezet védekezését a kórokozókkal, például baktériumokkal és vírusokkal szemben. A triterpének olyan adaptogén tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek támogatják a vérnyomás és a hangulat szabályozását, valamint csillapítják különféle allergiákat és gyulladásokat. A Reishi kapcsán arról is beszámolták, hogy elősegíti az endokrin rendszer működését, illetve a hormonális egyensúlyt.

Rákellenes gyógygomba

Több tanulmány részletes elemzése kimutatta, hogy a gomba jótékony hatással lehet a rákos betegségekre. A Távol-Keleten szinte minden daganattípus esetében alkalmazzák a kivonatát. Növeli az immunsejtek aktivitását, antioxidánsai pedig a rákot okozó szabad gyökökkel szállnak szembe. Fokozhatja a kemoterápiás szerek rákellenes hatását. A rákos áttétek, a rosszindulatú daganatok egyik jellemzője, a legtöbb rákos beteg halálának elsődleges oka. Bebizonyították, hogy a pecsétviaszgomba képes gátolni a tumor metasztázisát. Figyelemreméltó citotoxikus hatást tudhat magáénak, vagyis mérgezően hat a rákos sejtekre. Képes apoptózist, vagyis programozott sejthalált indukálni.

Nyugtató hatású

A Reishit a Hagyományos Kínai Orvoslás első számú adaptogénjeként tisztelik. Az adaptogének olyan természetes anyagok, amelyek segítik a szervezetet a fizikai, kémiai és biológiai stressztényezők leküzdésében és az azokhoz való alkalmazkodásban. A mellékvesekéreg működésének támogatása révén segít egyensúlyban tartani a stresszhormonok, azaz a kortizol és adrenalin szintjét. Ezáltal csökkenti a szorongást, és gondoskodik a pihentető alvásról. A kínai és japán gyógynövénykutatók gyakran ajánlják azoknak a betegeknek, akiknek alvási nehézségei vannak. A Journal of Ethnopharmacology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a gomba három napon át történő használata jelentősen megnövelte a teljes alvási időt.

Bőrvédő

Béta-glükán nevű poliszacharidokat tartalmaz, amelyek elősegítik a bőr természetes vízmegtartó képességét. A hidratálás kritikus fontosságú a bőr egészsége és regenerálódása, valamint sejtek megújulása szempontjából. Ösztönzi a felületi bőrsérülések és gyulladások gyógyulását, Kúraszerűen alkalmazva fiatalítja a bőrt.

Méregtelenít

A benne található germánium pedig megnöveli a vér oxigénfelvevő képességét, míg adenozin-tartalma révén hígítja a vérzsírt. E két képessége gondoskodik a vértisztításról. Antidiuretikus (vízhajtó,) erősíti és tisztítja a májat, és emésztésszabályozó tulajdonságokkal bír.

Öregedésgátló

A benne rejlő antioxidáns poliszacharidok semlegesítik a káros szabad gyököket. Mivel az oxidatív stressz öregíti a test sejtjeit és szöveteit, a Reishi segíthet leküzdeni a szabad gyökök öregedést gyorsító és sejtkárosító hatásait.

Kardioprotektív

A kutatók arról számoltak be, hogy a pecsétviaszgombában lévő bioaktív vegyületek, különösen a triterpének támogathatják a normális vérnyomást és a koleszterinszintet, illetve a véráramlást a szívizomban. Ezenkívül gátolhatják a vérlemezke-aggregációt, amely veszélyes vérrögképződést okoz.

Hogyan kell adagolni?

Mint sok más adaptogén esetében, a pecsétviaszgomba gyógyhatásai nem azonnaliak, sőt nem is rögtön észrevehetőek, ezért fontos, hogy az ajánlott adagot következetesen, hosszú időn át szedjük az optimális eredmény elérése érdekében. Leggyakrabban felnőttek használják napi 1400-5400 mg-os adagban szájon át, általában több részre osztva. Ha valaki terhes, szopat, bármilyen gyógyszert szed, vagy már meglévő betegségei vannak, kérjen tanácsot a kezelőorvosától.

Milyen mellékhatásai lehetnek a pecsétviszgombának?  

A pecsétviaszgomba-kivonat legfeljebb egy évig használható. Az összetevőire érzékenyeknél szédülést, szájszárazságot, viszketést, hányingert, gyomorpanaszokat és kiütéseket okozhat. Nagy dózisai növelhetik a vérzés kockázatát bizonyos vérzési rendellenességekkel küzdő embereknél. Hagyjuk abba a gomba használatát legalább 2 héttel a tervezett műtét előtt. Vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel együtt történő szedése túl alacsony vérnyomást okozhat. Lassíthatja a véralvadást, ezért ha olyan gyógyszerekkel együtt szedjük, amelyek szintén ilyen hatással bírnak, növelheti a zúzódások és a vérzés kockázatát. Csökkentheti a vércukorszintet, ezért cukorbetegség elleni gyógyszerekkel történő együttes szedése túl alacsony vércukorszintet idézhet elő.

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684115/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27045603/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6624854/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6010762/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1387265607130106?via%3Dihub

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22207209/

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-905/reishi-mushroom