Sugárkezelés mellékhatásai – Így csökkenthetjük a tüneteket

Az eredeti dr. Fachet gyógygomba egyenesen a feltalálótól

Sugárkezelés mellékhatásai és kezelésük

Alkalmazzák önállóan és kiegészítő terápiaként is, a daganatellenes sugárkezelés mindkét esetben hatásosnak bizonyulhat. Vannak azonban kellemetlen mellékhatásai, amikre fel kell készülni, és már előre gondolni arra, hogy lehet enyhíteni, illetve lehetőség szerint megszüntetni ezeket.

A rákterápia kitüntetett eleme a sugárkezelés mégpedig azért, mert kiváló eredmények érhetők el a segítségével. Elsősorban a daganat méretének csökkentése érdekében alkalmazzák, hogy a rákos szövet operálható legyen. Ugyanakkor a korai stádiumban, illetve egyes daganattípusoknál (ide sorolandó a prosztatarák, a gégerák, a bőrrák, a végbélrák és a mellrák is) még később is, a sugárterápia a teljes gyógyulást is elhozhatja. Ettől függetlenül jellemzően a sebészi beavatkozás, a kemoterápia és a gyógyszeres kezelés mellett választják a kezelőorvosok a sugarazást.

Hogyan működik a sugárkezelés?

Egy meglehetősen egyszerű elven alapul a sugárterápia hatásmechanizmusa mégpedig azon, hogy a sugárzás hatására az egészséges sejtek kevésbé károsodnak, mint a rákos sejtek. A rákos szövetet ionizáló sugarakkal bombázzák, ez károsítja a sejtek DNS-ét, ezért lassul a sejtosztódás és a szövetek elpusztulnak.
Az eljárás előnye, hogy célzott, tehát az egészséges szövetekben nem, vagy csak alig tesz kárt. Nemcsak a daganat méretét csökkentheti, vagy a növekedését akadályozhatja, hanem a sugárkezelés hatására az áttétek képződésének esélye is csökken.

Fájdalommentes terápia

Alkalmanként néhány percet vesz igénybe a sugárkezelés, ami önmagában teljesen fájdalommentes. Kellemetlenséget okozhat, ha belső sugárforrást kell alkalmazni, amit a testen belül helyeznek el. Többek között nőgyógyászati daganatoknál ez gyakran előfordul, ráadásul ilyenkor kórházi befekvésre is szükség lehet.

A sugárkezelés mellékhatásai

Bár a sugárzás közvetlenül nem okoz fájdalmat, a következményei már sajnos igen. Ezek nem minden esetben jelentkeznek és attól is függ a mértékük, hogy hány kezelés történt. Utóbbi különösen fontos, hiszen a sugárkezelés az egész szervezetet megterheli, illetve irritálja az érintett bőrfelületet és nyálkahártyát.

  • Bőrpír, leégéshez hasonló kivörösödés és fájdalom
  • Bőrérzékenység
  • Gyulladás
  • Hányinger
  • Hasmenés
  • Szájszárazság
  • Étvágytalanság
  • Általános rosszullét.
  • Bőr felszínének megváltozása, foltosodás
  • Fej sugárzása esetén hajhullás
  • Fáradékonyság
  • Hasmenés

Csökkentsük a mellékhatások kialakulásának esélyét

Sajnos, a sugárkezelés mellékhatásait szinte lehetetlen kiküszöbölni, ám az intenzitásuk csökkenthető. A legfontosabb a megelőzés, azaz a felkészülés, pontosabban szervezetünk felkészítése a várható nehézségekre.
Ezért a sugárkezelés előtt erősítsük fel magunkat, fogyasszunk tápanyagokban és vitaminokban gazdag élelmiszereket. Erősítsük meg a bélflóránkat, szedjünk probiotikumot (legyen benne minél több probiotikus törzs) és prebiotikumot (a gyógygombák nagyszerű prebiotikus rostforrások, de a teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek és gyümölcsök is hasznosak). Lényeges a hidratáltság, tehát napi 2,5-3 liter víz fogyasztása.

Sugárkezelés után

Tulajdonképpen itt is az a feladat, mint a terápia előtt: felerősíteni a szervezetet. Sőt, ez még inkább indokolt, hiszen a sugárkezelés testünk egészét, és nemcsak az érintett területet terheli meg. A fentiek tehát mind igazak a felépülés szakaszában is kiegészítve a még fokozottabb immunerősítéssel. Ugyanis a sugárzás hatására az immunrendszer legyengül, és így a gyógyulás, a regenerálódás ideje meghosszabbodik.

Tanácsok immunerősítésre

Kezdjük a legáltalánosabb tanáccsal ez pedig a helyes táplálkozás. Egészséges ételeket fogyasszunk, ami azért is fontos, hogy az emésztési problémákon mielőbb túllegyünk.
Mozogjunk rendszeresen, a testmozgás a legjobb immunerősítő. Ez naponta 30 percet jelent, ami lehet kocogás, torna vagy egy kiadós és intenzív séta.
Fogyasszunk probiotikumot (étrend-kiegészítőt) és probiotikus ételeket (kovászos uborka, savanyúkáposzta, élőflórás joghurt), mert a bennük lévő probiotikus baktériumok az immunrendszer legjobb barátai. Miért? Ezek építik fel a bélflórát, amelynek állapota közvetlenül befolyásolja az immunrendszer hatékonyságát. Ne feledjük, hogy az immunsejtek 70-80 százaléka a vastagbélben helyezkedik el, ha a bélflóra egyensúlya felborul, ez kihat az immunsejtek működésére.
A probiotikus baktériumok prebiotikumokat, azaz prebiotikus rostokat fogyasztanak, ezeket a rostokat a zöldségekkel, gyümölcsökkel és teljeskiőrlésű gabonákkal tudjuk bevinni a szervezetünkbe. Támogatják az immunrendszert a citrusfélék, a szőlőmag, a CBD olaj, az árpafű, a búzafű, a chlorella és spirulina alga, Aloe vera, csipkebogyó és a sötétkék/vörös bogyós gyümölcsök.

Miért jó a gyógygomba a sugárkezelés támogatására

A fentiekből már több választ is kaptunk erre a kérdésre. A gyógygombák gazdagok prebiotikus rostokban, tehát segítenek helyreállítani és megőrizni a bélflóra épségét, ezen keresztül erősítik az immunrendszert. De ez nem minden. A gyógygombák poliszacharidjai és más antioxidánsai rendkívül hatékony immunerősítők, valósággal felturbózzák az immunrendszert. És még valami. Bioaktív hatóanyagaik az emésztési problémák, a fáradtság, a mentális gyengeség nagyszerű ellenszerei. Túl tehát azon, hogy a gyógygombák képesek a sugárterápia mellékhatásait enyhíteni, a kezelés hatékonyságát is javíthatják.
A pecsétviaszgomba felerősíti az immunrendszert, miközben célzottan harcol a rákos sejtekkel – írják az Indianapolisban működő Rákkutató Laboratórium kutatói. (1) Tudományos értekezésükben kiemelik a gyógygomba azon hatását, hogy akadályozza a rákos sejtek szaporodását.
A Floridai Egyetem tanulmányából kiderül, hogy a shiitake gomba rendszeres fogyasztása jelentősen feljavítja az immunrendszer teljesítményét, csökkenti a szervezetben a gyulladásokat. (2) Hasonló eredményre jutottak a kínai hernyógombával a Tokiói Juntendo Egyetem szakemberei, akik megállapították, hogy a gyógygomba fokozza a természetes ölősejtek aktivitását. (3)

(1) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19651243/

(2) https://pubmed-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/25866155/

(3) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18604247/

A fenti megállapítások nem vonatkoztathatók a Fachet gyógygomba termékekre, bár ezek tartalmazzák a cikkben is szereplő gyógygombákat!